Stainless steel pump for Eurodispensers | ingo-man plus IMP E/ELS 24
| Quantity | Discount | Unit price |
|---|---|---|
| To 4 | 0% |
CHF 27.80
|
| From 5 | 10% |
CHF 25.00
|
Availabledelivery time: 1–3 working days
Questions?
The ingo-man ® plus IMP E/ELS 24 stainless steel pump is a high-quality and durable dispensing solution for Eurodispensers. It is ideal for the hygienic and precise dispensing of liquid soaps, disinfectants and lotions in professional settings. Thanks to its robust stainless steel construction, the pump is particularly durable and suitable for use in demanding hygiene environments. The adjustable dispensing volume enables controlled and economical use in everyday situations.
Product details :
- Stainless steel pump for ingo-man ® plus IMP E and ELS dispensers
- Suitable for 500 ml Euro bottles
- Material: stainless
steel - Dosing pump with angled suction
tube - Adjustable dispensing volume: 0.75 / 1.0 / 1.2 / 1.5 ml per stroke
Sales unit::
1 piece
| Brand | ingo-man ® plus, ingo-man ® smart |
| Product type | Pump |
| Capacity | 500 ml |
| Material | Stainless steel |
| Dosing pump | Durable stainless steel pump with angled suction tube |
| Dosing volume | 0.75 / 1.0 / 1.2 / 1.5 ml/stroke |
| Filling material | Disinfectant, liquid soap (without abrasives), lotion |
| Cleaning | Dishwasher-safe (60°C), autoclavable up to 134°C, 2 bar |
| Warranty | 5 years |
| Brand / Manufacturer: | Ophardt Hygiene |
|---|---|
| Color: | Grey |
| Dimensions / Size: | 5.2 x 18.9 x 14.1 cm |
| Material: | Stainless Steel |
| Sales unit: | Piece |
| Type: | Pump |