Plastic pump for RX 5 Eurospender | RX 5 K
| Quantity | Discount | Unit price |
|---|---|---|
| To 4 | 0% |
CHF 13.95
|
| From 5 | 10% |
CHF 12.55
|
Availabledelivery time: 1–3 working days
Questions?
The RX K plastic pump is a durable, high-quality pump with a flexible suction tube. It is reusable and is ideal for most standard products available on the market, such as liquid soaps and alcohol-based hand sanitisers. It is compatible with the RX 5 soap and sanitiser dispensers.
Product details :
- Material: plastic
- Suitable
for multiple uses - Dishwasher
safe - Not
autoclavable - For 500 ml bottles
Sales unit :
1 piece
| Brand | RX |
| Product type | Pump |
| Capacity | 500 ml |
| Material | Plastic |
| Dosing pump | Durable plastic pump with flexible suction tube |
| Dosing volume | 1.0 ml/stroke, 1.5 ml/stroke |
| Filling material | Disinfectant, liquid soap (without abrasives) |
| Cleaning | Dishwasher-safe (60°C) |
| Brand / Manufacturer: | Ophardt Hygiene |
|---|---|
| Color: | Grey |
| Dimensions / Size: | 3.9 x 19.3 x 9 cm |
| Material: | Plastic |
| Sales unit: | Piece |
| Type: | Pump |