Charging station CD-01 for Scrubber 50 & Vacuum 40 | Gausium
CHF 3,133.80
Free shipping
Availabledelivery time: 1–3 working days
Questions?
The CD-01 charging station has been specially developed for the Gausium Vacuum 40 and Scrubber 50 and ensures reliable, uninterrupted operation. When the battery is low, the robot automatically returns to the station and charges itself. As soon as the battery is fully charged, the robot continues its previous task seamlessly. The CD-01 thus reduces manual intervention and supports efficient, continuous use in everyday life.
Sales unit:
1 piece
| Length | 41 cm |
| Width | 50 cm |
| Height | 65 cm high |
| Weight | 12 kg |
| Rated voltage | 100 - 240 V |
| Maximum power | 650 W |
| Operating temperature | -10 to ~ +45 °C |
| Operating humidity | 20 % to ~ 75 % RH |
| Storage temperature | -40 to ~ +45 °C |
| Humidity during storage | 20 % to ~93 % RH |