Single disc machine | Numatic NR1500S
CHF 2,005.25
Free shipping
Availabledelivery time: 1–3 working days
Questions?
The Numatic NR1500S single disc machine with 150 rpm drive power and smooth running is ideal for professional use. Drive power and smooth running, it is ideal for professional use. Scrubbing, scouring, shampooing or even sanding is made easy with this single disc machine. The cleaning machine is very user-friendly and easy to operate.
Product details
- Low follow-up costs thanks to quick-change cable system
- Heavy-duty Structofoam construction made of copolymers
- Robust, chemical-resistant and easy to clean
- Extremely reliable thanks to low-wear planetary gear
- Easy to transport thanks to foldable drawbar
Scope of delivery:
- 704415 | Single disc machine NR1500S
- 236078 | Supply cable 3 x 1.5 mm², 15 m long
Optional accessories:
- 606401 | PadLoc driving disc, 406 mm
- 900525 | Nuloc2 driving disc, 406 mm
- 606204 | Nylon shampoo brush, 450 mm
- 606203 | PPN scrubbing brush 0.6 mm, 450 mm
- 606202 | Union polishing brush, 450 mm
- 918294 | Ten-Tec brush red (Floortec), 450 mm
- 606306 | SC scrubbing brush green, 450 mm
- 606305 | SC scrubbing brush black, 450 mm
- 606209 | Sandotex sponge rubber driving disc, 406 mm
- 100448 | 3M Scotch-Brite Super-Pad white, 5 pcs., Ø 406 mm (16") and 100479 | 3M Scotch-Brite Super-Pad white, 5 pcs., Ø 430 mm (17")
- 100442 | 3M Scotch-Brite Super-Pad red, 5 pcs., Ø 406 mm (16") and 100443 | 3M Scotch-Brite Super-Pad red, 5 pcs., Ø 432 mm (17")
- 100453 | 3M Scotch-Brite Super-Pad blue, 5 pcs., Ø 406 mm (16") and 100454 | 3M Scotch-Brite Super-Pad blue, 5 pcs., Ø 432 mm (17")
- 100497 | 3M Scotch-Brite Super-Pad green, 5 pcs., Ø 410 mm (16") and 100496 | 3M Scotch-Brite Super-Pad green, 5 pcs., Ø 432 mm (17")
- 100467 | 3M Scotch-Brite Super-Pad brown, 5 pcs., Ø 406 mm (16") and 100468 | 3M Scotch-Brite Super-Pad brown, 5 pcs., Ø 432 mm (17")
- 100460 | 3M Scotch-Brite Super-Pad black, 5 pcs., Ø 406 mm (16") and 100461 | 3M Scotch-Brite Super-Pad black, 5 pcs., Ø 432 mm (17")
- 110095V | Numatic PU Longlife PowerPad, 5 pcs., 406 mm (16")
- 606131V | Woodworking pad, 40 grit, 10 pcs
- 606132V | Woodworking pad, 60 grit, 10 pcs
- 606134V | Woodworking pad, 80 grit, 10 pcs
- 606135V | Woodworking pad, 100 grit, 10 pcs
- 606136V | Woodworking pad, 120 grit, 10 pcs
- 606130V | Washer for woodworking pads, 5 pcs
- 606084 | NuSpeed leach tank, 10 litres
- 606054 | NuSpeed spray system NR/NRT
- 606056 | NuSpeed suction unit Dustrol Set DT 130 (grey)
- 606079 | Suction/splash guard ring with brush strips, 450 mm
|
Gearbox type |
Planetary gearbox |
|
Quick cable change system |
Yes |
| Recycling system | No |
| Revolutions | 150 rpm |
| Motor | 1500 W |
| Brush | 450 mm |
| Drive disc | 406 mm |
| Cable length | 15 m |
| Suction unit (optional) | 606056 |
| Leach tank (optional) | 606084 |
| Underride height | 345 mm |
| Rated voltage | 230 V |
| Max. weight | 40 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 580 x 460 x 1250 mm |
| Hand-arm vibration | 1.1 m/sec² |
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Accessories
Average rating of 4 out of 5 stars
Content: 5 piece(s)
Average rating of 4 out of 5 stars
Content: 5 piece(s)
Content: 1 piece(s)
Similar products
Content: 1 piece(s)
Content: 1 piece(s)