Soap dispenser | SanTRAL Classic NSU 2-2 P/S IW
CHF 171.90
Availabledelivery time: 15–20 working days
Questions?
The SanTRAL Classic NSU 2-2 is a compact, manual universal dispenser for soaps and disinfectants. The high-quality stainless steel finish ensures a long service life and makes the dispenser ideal for use in public washrooms. The open system enables flexible filling and reduces operating costs. Thanks to the viewing window, the fill level can be checked at any time, while the bevelled housing shape and lock ensure additional safety and hygiene.
Product details:
- Manual universal dispenser for soap and disinfectant
- Capacity: 250 ml
- Material: stainless steel
- Colour: grey or white
- Removable PP refill container
- Stainless steel operating lever
- Lockable for safe use
- Viewing window to check fill level
- Open system for flexible filling
- Dimensions: 9.7 x 22.5 x 14.6 cm (W x H x D)
Sales unit:
1 piece
| Brand | SanTRAL®Classic |
| Product type | Hygiene dispenser |
| Dispenser type | Refillable dispenser |
| Housing | Stainless steel, white powder-coated (RAL 9010) |
| Capacity | 250 ml |
| Material | Stainless steel |
| Dispenser pump | Durable plastic soap dispenser |
| Dosing volume | 1.5 ml/stroke |
| Filling | Alco-Gel, liquid soap (without abrasives) |
| Smart function | No smart function |
| Lockable | Yes |
| Lock | SanTRAL anti-vandalism lock, plastic |
| Installation | Wall mounting with 4 screws and wall plugs |
| Cleaning | Manual wipe-down disinfection, not dishwasher-safe, not autoclavable |
| Warranty | 5 years |
| Brand / Manufacturer: | Ophardt Hygiene |
|---|---|
| Color: | White |
| Dimensions / Size: | 9.7 x 22.5 x 14.6 cm |
| Filling material: | Liquid soap |
| Fill volume: | 250 ml |
| Material: | Stainless Steel |
| Operation: | Manual |
| Sales unit: | Piece |
| Type: | Dispenser |