Hand Sanitiser Dispenser | SanTRAL Classic NSU 11 P/D IW
CHF 182.70
Availabledelivery time: 15–20 working days
Questions?
The SanTRAL Classic NSU 11 is a high-quality, manual universal dispenser for soap and hand sanitiser with a 1200 ml capacity. As part of the tried-and-tested SanTRAL Classic range, it stands for maximum quality, durability and cost-effectiveness in professional use. The robust stainless steel housing with an anti-fingerprint coating ensures a consistently neat appearance and easy cleaning. Thanks to the open system, the contents can be freely selected, which reduces operating costs and offers maximum flexibility. A viewing window allows the fill level to be checked at any time, whilst the vandal-proof lock provides additional protection.
Product details :
- Manual universal dispenser for soap and sanitiser
- Capacity: 1,200
ml - Material
: stainless steel - Dimensions: 9.7 x 32.7 x 14.8 cm (W x H x D)
- Suitable for liquid soap, foam soap or sanitiser (modular conversion possible)
- Removable PP
refill container-
Stainless steel operating lever- Viewing window for checking
fill level- Lockable with vandal-proof lock-
Housing with sloping top prevents objects from
being placed on top- Wall mounting with screws and wall plugs
: sales
unit: 1 piece
| Brand | SanTRAL®Classic |
| Product type | Hygiene dispenser |
| Dispenser type | Refillable dispenser |
| Housing | Stainless steel, white powder-coated (RAL 9010) |
| Capacity | 1,200 ml |
| Material | Stainless steel |
| Dosing pump | Durable plastic spray pump |
| Dosing volume | 0.7 ml/stroke |
| Contents | Disinfectant |
| Smart function | No smart function |
| Lockable | Yes |
| Lock | SanTRAL anti-vandalism lock, plastic |
| Installation | Wall mounting with 4 screws and wall plugs |
| Cleaning | Manual wipe-down disinfection, not dishwasher-safe, not autoclavable |
| Warranty | 5 years |
| Brand / Manufacturer: | Ophardt Hygiene |
|---|---|
| Color: | White |
| Dimensions / Size: | 9.7 x 32.7 x 14.8 cm |
| Filling material: | Disinfectant |
| Fill volume: | 1.2 l |
| Material: | Stainless Steel |
| Operation: | Manual |
| Sales unit: | Piece |
| Type: | Dispenser |