Disinfectant dispenser | ingo-man classic E 26 A/KSP
CHF 96.20
Average rating of 5 out of 5 stars
Availabledelivery time: 15–20 working days
Questions?
The E 26 Universal Dispenser is a high-quality, manual Euro-style dispenser designed for the hygienic dispensing of disinfectants, liquid soaps and foam soaps. Its short operating lever ensures comfortable and controlled use in everyday applications. The robust housing, available in aluminium or stainless steel, ensures a long service life and a professional appearance. Thanks to the flexible pump selection, the dispenser can be individually adapted to various applications.
Product details :
- Manual Euro dispenser for 500 ml bottles
- Suitable for disinfectants, liquid and foam
soaps - Short operating lever for easy use
- Empty
PET bottle included - Autoclavable for the highest
hygiene standards - Wall mounting with
4 screws and wall plugs - 5-year warranty
Sales unit:
1 piece
| Brand | ingo-man ® classic |
| Product type | Hygiene dispenser |
| Dispenser type | Euro bottle dispenser |
| Housing | Aluminium, matt silver anodised |
| Dispenser cover | ABS plastic, white |
| Capacity | 500 ml |
| Material | Aluminium |
| Dosing pump | Durable plastic spray pump with straight suction tube |
| Dosing volume | 0.7 / 1.0 / 1.5 ml/stroke |
| Filling material | Disinfectant |
| Operation | Short stainless steel operating lever |
| Smart function | No Smart function |
| Wall bracket | Standard ingo-man ® plastic wall bracket |
| Installation | Wall mounting with 4 screws and wall plugs |
| Cleaning | Dispenser dishwasher-safe (60°C), autoclavable up to 134°C, 2 bar; pump to be cleaned manually |
| Warranty | 5 years |
1 of 1 reviews
Average rating of 5 out of 5 stars
5 out of 5 stars
1 review
15 September 2025 17:03
Review with rating of 5 out of 5 stars
Perfekt, wie vorgestellt. Lieferung und Beratung.
Perfekt, wie vorgestellt. Lieferung und Beratung.
| Brand / Manufacturer: | Ophardt Hygiene |
|---|---|
| Color: | Grey |
| Dimensions / Size: | 8.2 x 27.3 x 16.2 cm |
| Filling material: | Disinfectant |
| Fill volume: | 500 ml |
| Material: | Aluminum |
| Operation: | Manual |
| Sales unit: | Piece |
| Type: | Dispenser |
Accessories
Average rating of 5 out of 5 stars
Content: 1 piece(s)
Content: 1 piece(s)
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 5 out of 5 stars
Content: 1 piece(s)
Average rating of 5 out of 5 stars
Average rating of 4.3 out of 5 stars
Average rating of 4.7 out of 5 stars
Content: 1 piece(s)
Content: 1 piece(s)
Average rating of 5 out of 5 stars
Content: 1 piece(s)
Average rating of 5 out of 5 stars
Similar products
Average rating of 5 out of 5 stars
Content: 1 piece(s)
Average rating of 5 out of 5 stars
Content: 1 piece(s)
Average rating of 5 out of 5 stars
Content: 1 piece(s)
Average rating of 4 out of 5 stars
Content: 1 piece(s)
Content: 1 piece(s)
Content: 1 piece(s)
Average rating of 4.8 out of 5 stars
Content: 1 piece(s)