Paper towel rolls | 180 m | 2-ply | cellulose | Katrin Plus System M2
| Quantity | Discount | Unit price |
|---|---|---|
| To 4 | 0% |
CHF 85.40
|
| From 5 | 5% |
CHF 81.15
|
| From 18 | 10% |
CHF 76.85
|
| From 36 | 15% |
CHF 72.65
|
Availabledelivery time: 1–3 working days
Questions?
The Katrin Plus System hand towel roll M offers the highest quality for demanding hygiene areas. The soft, 2-ply paper towels impress with their high tear resistance and strong absorbency. Ideal for gentle, effective and hygienic hand drying.
With a length of 180 metres per roll, they are particularly suitable for washrooms with a high volume of visitors and users with high demands on comfort and quality. In combination with the Katrin System hand towel roll dispenser, the single-sheet dispenser ensures contact-free, hygienic use as well as controlled and economical consumption.
The wind wheel embossing combines modern design with excellent technology and offers the best absorption with pleasant softness.
The towel roll is certified with PEFC and EU Ecolabel, dermatologically tested and approved for short-term food contact.
Certifications / standards:
- EU Ecolabel
- PEFC
- ISO 9001
- ISO 14001
Product details:
- Material: 100 % cellulose
- Ply: 2
- Colour: bright white
- Roll length: 180 m
- Roll width: 20.9 cm
- Roll diameter: 19 cm
- Sleeve diameter: 4.5 cm
- With pinwheel embossing
Sales unit:
1 pack of 6 rolls
| Brand / Manufacturer: | KATRIN |
|---|---|
| Certifications / Standards: | EU-Ecolabel, PEFC |
| Color: | High white |
| Core diameter: | 45 mm |
| Length: | 180 m |
| Material: | Cellulose |
| Number of layers: | 2 |
| Perforated: | No |
| Roll diameter: | 19 cm |
| Roll format: | Midi |
| Roll width: | 20.9 cm |
| Sales unit: | Package |
| Sheet size: | 180 m x 20.9 cm |
| Sheets per roll: | Endless |
| Type: | Paper towel roll |
| Unwinding: | Outer unwinding |