Paper towel rolls | 180 m | 2-ply | cellulose | Katrin Plus M2
| Quantity | Discount | Unit price |
|---|---|---|
| To 4 | 0% |
CHF 52.95
|
| From 5 | 5% |
CHF 50.30
|
| From 20 | 10% |
CHF 47.65
|
| From 40 | 15% |
CHF 45.00
|
Availabledelivery time: 1–3 working days
Questions?
The Katrin Plus Centrefeed multi-purpose towel roll M is the ideal solution for hygienic hand drying and efficient wiping of surfaces. Thanks to its extra soft, 2-ply paper quality, it offers a perfect combination of strength, absorbency and pleasant softness.
With 600 sheets per roll (180 metres long), it is particularly suitable for medium to intensive use in more exclusive public areas. The paper can be removed from the centre of the dispenser, making it hygienic and economical to use.
The roll is EU Ecolabel-certified, dermatologically tested and approved for short-term food contact.
Certifications / standards:
- EU Ecolabel
- PEFC
- ISO 9001
- ISO 14001
Product details:
- Material: 100 % cellulose
- Ply: 2
- Colour: bright white
- Sheet length: 30 cm
- Sheet width: 20.5 cm
- Number of sheets per roll: 600
- Roll length: 180 m
- Roll diameter: 20 cm
- Core diameter: 7.3 cm
Sales unit:
1 pack of 6 rolls
| Brand / Manufacturer: | KATRIN |
|---|---|
| Certifications / Standards: | EU-Ecolabel, ISO 9001, ISO 14001, PEFC |
| Color: | High white |
| Core diameter: | 73 mm |
| Length: | 180 m |
| Material: | Cellulose |
| Number of layers: | 2 |
| Perforated: | Yes |
| Roll diameter: | 20 cm |
| Roll format: | Maxi |
| Roll width: | 20.5 cm |
| Sales unit: | Package |
| Sheet size: | 30 x 20.5 cm |
| Sheets per roll: | 600 |
| Type: | Paper towel roll |
| Unwinding: | Inner unwinding |