V-fold paper towels | 2-ply | Pulp | satino HiLine
| Quantity | Discount | Unit price |
|---|---|---|
| To 4 | 0% |
CHF 50.80
|
| From 5 | 5% |
CHF 48.25
|
| From 16 | 10% |
CHF 45.75
|
| From 32 | 20% |
CHF 40.65
|
Availabledelivery time: 1–3 working days
Questions?
Premium bright white folded towels made from 100% cellulose, offering excellent cleaning and absorbency. Satino HiLine paper towels impress with their soft feel, high durability and optimal absorbency. Ideal for high-traffic washroom areas in hotels, restaurants, offices or public facilities. Compatible with the PT3 and PT4 dispenser systems.
Certifications / Standards :
- EU Ecolabel
- FSC
Product details :
- Material: 100% cellulose
- Colour: Bright
white - Plies: 2
- Dimensions folded: 24 x 11.5 cm (L x W)
- Dimensions unfolded: 24 x 23 cm (L x W)
- Grammage: 18 g/m²
- With diamond embossing
Sales unit :
1 pack of 20 reams of 200 sheets each = 4,000 sheets
| Brand / Manufacturer: | satino |
|---|---|
| Certifications / Standards: | EU-Ecolabel, FSC |
| Color: | High white |
| Dimensions folded: | 24 x 11.5 cm |
| Dimensions unfolded: | 24 x 23 cm |
| Folding type: | V |
| Grammage: | 18 g/m² |
| Material: | Cellulose |
| Number of layers: | 2 |
| Sales unit: | Package |