Pallet | medical roll | 50 m x 50 cm | 2-ply | cellulose
CHF 1,079.90
Free shipping
Availabledelivery time: 1–3 working days
Questions?
The 2-ply Oeco Swiss cellulose medical rolls are very convenient to use. The couch cover roll is perforated, making it easy to tear off. It serves as a quick, clean and hygienic underlay for examination or massage tables. Oeco Swiss products come from high-quality Swiss production.
Area of application:
Medical and massage practices, cosmetics and physiotherapy
Certifications:
- Blue Angel
- PEFC
- FSC
Product details:
- Material: 100 % cellulose
- Ply: 2
- Dimensions: 50 m x 50 cm (L x W)
- Perforated
- 38 cm tear-off length
- 132 tear-offs
- Roll width: 50 cm
Sales unit:
1 pallet of 18 packs of 9 rolls=162 rolls
| Brand / Manufacturer: | Oeco Swiss |
|---|---|
| Certifications / Standards: | Blue Angel, FSC, PEFC |
| Coated: | No |
| Length: | 50 m |
| Material: | Cellulose |
| Number of layers: | 2 |
| Perforated: | Yes |
| Roll width: | 50 cm |
| Sales unit: | Pallet |
| Sheets per roll: | 132 |
| Tear-off length: | 38 cm |