Pallet | Toilet paper | 3-ply | Recycling & Miscanthus | 250 sheets | Black satino Greengrow
BlackSatino GreenGrow Compact toilet paper combines the highest standards of hygiene, comfort and sustainability in an innovative product solution. The combination of recycled paper and fresh fibres from Miscanthus results in a particularly soft, highly absorbent and high-performance paper with a significantly reduced environmental footprint. Miscanthus is one of the most sustainable raw materials for pulp and enables up to a 65% reduction in environmental impact compared to conventional virgin fibres. Produced using 100% green electricity and without harmful chemicals, this toilet paper meets the highest environmental standards and is ideal for modern, sustainability-focused businesses.
Certifications / Standards :
- FSC
- Cradle-to-Cradle Silver
Product details:
- Material: alternative raw materials from recycled paper supplemented
with fresh fibres from Miscanthus - Plies: 3
- Colour: Light beige,
unbleached - Sheet length: 9.6 cm
- Sheet width: 11 cm -
Sheets per roll: 250
- Roll length: 24 m
- Roll diameter: 11 cm -
Basis weight: 15.5 g/m² -
Particularly soft, highly absorbent and tear-resistant
- With waffle pattern embossing
Sales unit:
: 1 pallet of 40 packs of 40 rolls = 1,600 rolls
| Brand / Manufacturer: | satino |
|---|---|
| Certifications / Standards: | Cradle-to-Cradle Silver, FSC |
| Color: | Beige |
| Length: | 24 m |
| Material: | Miscanthus , Recycling |
| Number of layers: | 3 |
| Perforated: | Yes |
| Roll diameter: | 11 cm |
| Sales unit: | Pallet |
| Sheet size: | 11 x 9.6 cm |
| Sheets per roll: | 250 |
| Type: | Standard roll |