Paper towel rolls | 140 m | 2-ply | Recycled | CWS GreenSoft PureLine EcoBlack
CHF 102.70
Availabledelivery time: 1–3 working days
Questions?
The CWS GreenSoft 2-ply recycled paper roll is a sustainable and high-performance solution for professional washroom facilities. Made from 100% recycled cardboard, it offers impressive absorbency, durability and a responsible use of resources. The micro-embossed honeycomb structure ensures a pleasant feel and reliable moisture absorption. Thanks to the long service life per roll, the paper is ideal for high-traffic areas in businesses, public facilities and washrooms.
Certifications / Standards :
- FSC
- EU Ecolabel
- Cradle-to-Cradle
Product details :
- Material: 100% recycled
- Plies: 2
- Colour: Beige
- Roll length: 140 m
- Roll width: 20 cm
- Sheet length: 25 cm -
Sheets per roll: 560
- Roll diameter: 19 cm -
Core diameter: 4 cm
:
sales unit: 1 pack of 6 rolls
| Brand / Manufacturer: | CWS |
|---|---|
| Certifications / Standards: | Cradle-to-Cradle Silver, EU-Ecolabel, FSC |
| Color: | Beige |
| Core diameter: | 40 mm |
| Length: | 140 m |
| Material: | Recycling |
| Number of layers: | 2 |
| Perforated: | Yes |
| Roll diameter: | 19 cm |
| Roll width: | 20 cm |
| Sales unit: | Package |
| Sheet size: | 25 x 20 cm |
| Sheets per roll: | 560 |
| Type: | Paper towel roll |
| Unwinding: | Outer unwinding |