Plastic pump for Eurodispensers | ingo-man plus IMP E/ELS KSP spray pump
CHF 21.50
Availabledelivery time: 10–15 working days
Questions?
The ingo-man ® plus IMP E/ELS KSP spray pump is a high-quality plastic pump designed for the fine and even atomisation of alcohol-based hand sanitisers. It is ideal for use in Eurodispensers and ensures efficient and hygienic application. The flexible suction tube ensures that the bottle is emptied completely. The robust design ensures reliable performance in daily use, particularly in hygiene-sensitive areas.
Product details :
- Spray pump for ingo-man ® plus IMP E and ELS dispensers
- Suitable for 500 ml Euro
bottles - Material: plastic
- Durable spray pump with
flexible suction tube - Dosing volume: approx
. 1.0 ml per stroke - For fine atomisation of alcohol-based disinfectants
Sales unit::
1 piece
| Brand | ingo-man ® plus, ingo-man ® smart |
| Product type | Pump |
| Capacity | 500 ml |
| Material | Plastic |
| Dosing pump | Durable plastic spray pump with straight suction tube |
| Dosing volume | 1.0 ml/stroke |
| Filling | Disinfectant |
| Cleaning | Manual wipe disinfection, not dishwasher-safe, not autoclavable |
| Brand / Manufacturer: | Ophardt Hygiene |
|---|---|
| Color: | White |
| Dimensions / Size: | 5.2 x 19.3 x 13.9 cm |
| Material: | Plastic |
| Sales unit: | Piece |
| Type: | Pump |