Range | Toilet paper | 3-ply | Recycled | 150 sheets | Gold bucket
CHF 755.60
Free shipping
Availabledelivery time: 1–3 working days
Questions?
Goldeimer toilet paper stands for sustainable hygiene with social benefits. Made from 100% recycled fibres, it offers a particularly soft and eco-friendly alternative to conventional toilet paper. At the same time, every purchase supports projects promoting access to water, sanitation and hygiene worldwide. Produced in Germany and awarded the ‘Blue Angel’ eco-label, this toilet paper impresses with its quality, sustainability and responsible manufacturing. The packaging consists largely of recycled plastic, sending a further signal in support of environmental protection.
Every pack sold supports Viva con Agua’s “WASH” projects, which provide people worldwide with access to clean drinking water, hygiene facilities and basic sanitation.
Certifications / Standards :
- Blue Angel
Product details :
- Material: 100% recycled
- Plies: 3
- Colour: Brown, unbleached
- Sheet length: 12.5 cm
- Sheet width: 9.5 cm -
Sheets per roll: 150
- Roll length: 18.75 m
- Roll diameter: 13.9 cm
Sales unit:
: 1 pallet containing 27 bags, each containing 56 rolls=1,512 rolls
| Brand / Manufacturer: | Goldeimer |
|---|---|
| Certifications / Standards: | Blue Angel |
| Color: | natural brown |
| Length: | 18.75 m |
| Material: | Recycling |
| Number of layers: | 3 |
| Perforated: | Yes |
| Roll diameter: | 13.9 cm |
| Sales unit: | Pallet |
| Sheet size: | 12 x 9.5 cm |
| Sheets per roll: | 150 |
| Type: | Standard roll |