Single disc machine | Numatic NuEx4325
CHF 3,994.30
Free shipping
Availabledelivery time: 1–3 working days
Questions?
The Numatic NuEx4325 single disc machine is very versatile and enables perfect cleaning right into the corners. It impresses thanks to its high speed and high contact pressure, which is boosted by the two 10 kg additional weights. The drawbar is height-adjustable so that the machine can be perfectly adjusted to your height.
Product details:
- High contact pressure
- Height-adjustable drawbar
- Removable weights 2 x 10 kg
- Incl. red eccentric pad 430 x 250 mm
Scope of delivery:
- 100996 | Single disc machine NUEX4325
- 905906 | Drawbar for HFM-1515/1545/HFT-1530/NPR-1515
- 236094 | Supply cable 3 x 1.5 mm², 15 m long
Optional accessories:
- 100909V | Eccentric fibre pad, 430 x 250 mm, 5 pcs.
- 100902V | Eccentric fibre pad red, 430 x 250 mm, 5 pcs.
- 100901V | Eccentric fibre pad green, 430 x 250 mm, 5 pcs.
- 100905V | Eccentric pad for maintenance film renovation, 430 x 250 mm, 5 pcs
- 101070V | NuEx caustic tank, 10 litres
|
Gearbox type |
Eccentric gearbox |
| Quick cable change system | No |
| Recycling system | No |
| Revolutions | 2850 rpm |
| Motor | 550 W |
| Drive disc | 430 x 250 mm |
| Cable length | 15 m |
| Leach tank (optional) | 101070V |
| Underride height | 290 mm |
| Nominal voltage | 230 V |
| Weight | 42 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 460 x 430 x 1160 mm |
| Hand-arm vibration | 2.6 m/sec² |