Backpack hoover | Battery | Dust protection class L | Numatic RSB150NX
CHF 454.00
% CHF 745.90 (39.13% saved)
Free shipping
Availabledelivery time: 1–3 working days
Questions?
The Numatic RSB150NX is a cordless backpack hoover. It is ideal for areas without a power supply. Thanks to the comfortably soft straps, this hoover can be carried for long periods of time without any problems, allowing you to work efficiently and ergonomically.
IMPORTANT: The hoover is supplied without the NX300 battery and charger. These must be ordered separately. You will find them linked below in the accessories.
Product details:
- Long and powerful work thanks to NX300 technology
- Optional charger with quick charge function (80% in 60 min.)
- 4-year guarantee on the suction motor and the optional NX300 battery
- Maintenance-free digital suction motor
Scope of delivery:
- 920092 | Backpack hoover RSB150NX
- 912358 | HiPro combi nozzle 280 mm
- 601144 | Round brush 65 mm with soft bristles
- 601141 | Hose connection
- 915195 | Suction pipe bend made of aluminium, black, 32 mm
- 914759 | Powder-coated telescopic tube (560-940 mm)
- 914980 | Boflex suction hose 1.2 m for RSV/RSB, 32 mm
- 910915 | Tritex primary filter for RSV/RSB150 WITHOUT Hepa filter
Optional accessories:
- 902071 | Combi nozzle 300 mm with stainless steel base plate, 32 mm
- 601430 | HighEfficiency floor suction nozzle 300 mm, flat design, 32 mm
- 601321 | Dry suction nozzle 400 mm with brush/brush and castors, 32 mm
- 907424 | Turbo nozzle 270 mm air-driven, black, 32 mm
- 910482 | HE turbo nozzle, air-driven, 32 mm
- 601142 | Crevice nozzle, 32 mm
- 909558 | Flexi crevice nozzle 450 mm, 32 mm
- 601145 | Upholstery nozzle 150 mm, 32 mm
- 601146 | Attachable brush for upholstery nozzle, 32 mm
- 909556 | Dust nozzle with angled joint, 32 mm
- 206710 | Plastic hand tube bend, 32 mm
- 601052 | Stainless steel suction tube bend, 32 mm
- 206709 | Plastic hand tube centre piece 460 mm, 32 mm
- 601024 | Hand tube centre section made of aluminium 440 mm, 32 mm
- 601008 | Hand tube centre section made of stainless steel 440 mm, 32 mm
- 601913 | Suction tube 1-piece, 1220 mm made of stainless steel with suction regulator, 32 mm
- 113004 | Suction hose 1.2 m incl. pipe bend 460 mm made of plastic, 32 mm Pipe bend 460 mm made of plastic, 32 mm
- 100827 | NuCrystal Vacuum Cleaner Deo Tester Set
- 100826 | NuCrystal Aloha Vacuum Cleaner Deo
- 100822 | NuCrystal Blue Ice Vacuum Cleaner Deo
- 100820 | NuCrystal Flower Vacuum Cleaner Deo
- 100821 | NuCrystal Lotus Vacuum Cleaner Deo
- 100825 | NuCrystal Ocean Vacuum Cleaner Deo
- 100823 | NuCrystal Sensual Vacuum Cleaner Deo
- 101072V | NuCrystal Vacuum Cleaner Deo Set
- 604011 | HEPA-FLO high-performance filter NVM-1AH
- 913686 | Lithium-ion battery NX300
- 100100V | Charger for battery NX300 incl. power cable Mains cable
- 915750 | Charger for 2 x NX300 battery incl. CH mains cable
| Number of batteries | 1 |
| Working width | 270 mm |
| Working width | 330 mm |
| Motor guarantee | 48 months |
| Filter bag | 604011 |
| Filter cartridge | No |
| Weight (ready for use) | 8.2 kg |
| Height | 570 mm |
| Cable length | 1.7 m |
| Boiler capacity | 5 L |
| Charging time | 120 min |
| Running time | 80 / 50 min |
| Air flow rate (motor) | 19.9 / 24 L/sec |
| Length | 330 mm |
| Rated voltage | 36 V |
| Reflo | No |
| Sound power level | 75 dB(A) |
| Protection class | 2 |
| Dust protection class | L |
| Power consumption of suction motor | 350 W |
| Power supply | NX300 |
| Structofoam | No |
| Negative pressure in mmWS | 1'896 mmWS |
| Country of origin | GB |
| Customs tariff number | 85081100 |