Scrubber dryer | Numatic NCC440NX
CHF 2,399.80
% CHF 3,188.95 (24.75% saved)
Free shipping
Availabledelivery time: 1–3 working days
Questions?
The NCC440NX from Numatic is a manoeuvrable, powerful scrubber dryer for small to medium-sized areas. Thanks to ReFlo technology, it is made of high-quality plastic with a recycled content, which is ideal for environmentally conscious cleaning concepts. Operating instructions and application videos are available at all times via the AssistPro app. The NX300 technology enables long running times, and the optional quick charger charges the battery to 80% in just 60 minutes. The machine impresses with a maintenance-free digital suction motor and an ergonomic working width of 440 mm. The integrated fresh water tank holds 2.2 litres, which is perfect for efficient work in a compact space.
IMPORTANT: The NCC440NX is supplied without battery and charger supplied. These must be ordered separately and are linked below in the accessories.
Product details:
- ReFlo: Made from top-quality plastic with recycled content
- With AssistPro: Operating instructions, user videos, etc. via app
- Long and powerful work thanks to NX300 technology
- Optional charger with quick charge function (80% in 60 min.)
- 4-year guarantee on the suction motor and the optional NX300 battery
- Maintenance-free digital suction motor
- Working width: 440 mm
- Tank capacity: 2.2 litres
Scope of delivery:
- 920655 | NCC440NX
- 918296 | 2 x Ten-Tec brush, red
Optional accessories:
- 911844 | 2 x PadLoc drive discs - 913686 | NX300 lithium-ion battery
- 100100V | NX300 charger for 1 battery incl. cable
- 915750 | NX300 charger for 2 batteries incl. cable
|
Power supply |
NX300 |
|
Running time |
80 min |
| Charging time | 120 min. |
| Cable length | 1.7 m |
| Theoretical area coverage | 1320 m²/h @ 3 km/h |
| Working width | 440 mm |
| Suction width | 500 mm |
| Revolutions | 140 rpm |
| Fresh water tank | 2.2 L |
| Dirty water tank | 3 L |
| Rated voltage | 36 V |
| Machine weight | 21.3 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 450 x 520 x 1200 mm |
| Brush diameter | 2 x 220 mm |
| Pad diameter | 2 x 225 m |
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Numatic: From a Garage Operation to a Cult Brand in the Cleaning Industry
Accessories
Content: 1 piece(s)
Content: 1 piece(s)
Average rating of 5 out of 5 stars
Content: 1 piece(s)