Wet vacuum cleaner | Numatic WV800-2
CHF 378.35
% CHF 637.80 (40.68% saved)
Free shipping
Availabledelivery time: 1–3 working days
Questions?
The WV800-2 water vacuum cleaner from Numatic with its 2-stage bypass motor is a particularly powerful and reliable vacuum cleaner.
Product details:
- Powerful 2-stage bypass motor
- Ball bearing swivel castors for optimum manoeuvrability
- Sturdy 32 mm stainless steel accessories
- Large container volume (40 litres)
Scope of delivery:
- 916168 | Water vacuum cleaner WV800-2
- 601320 | Water suction nozzle 400 mm with rubber/rubber, 32 mm
- 601923 | Suction pipe bend made of stainless steel without suction strength control, 32 mm
- 601008 | Hand pipe centre piece made of stainless steel 440 mm, 32 mm
- 915907 | Boflex suction hose 2.2 m complete with connections, 32 mm
- 502136 | Wet suction insert complete for WV-375/470/800 without opening
- 911773 | 2-core supply cable, 12.5 m x 1.00 mm
Optional accessories:
- 900954 | Water suction nozzle 300 mm with rubber/rubber, 32 mm
- 601827 | Floor suction nozzle 300 mm with brush/rubber lip, 32 mm
| Working width | 400 mm |
| Working width | 430 mm |
| Engine warranty | 24 months |
| Weight | 14.6 kg |
| Weight (ready for use) | 10.5 kg |
| Height | 800 mm |
| Cable length | 10 m |
| Quick cable change system | Yes |
| Cable type | HO5VV-F |
| Liquid capacity | 40 L |
| Air flow rate (motor) | 45.5 L/sec |
| Length | 430 mm |
| Rated voltage | 230 V |
| Pump | - |
| Reflo | No |
| Sound power level | 77 ± 0,5 |
| Protection class | 2 |
| Dust protection class | L |
| Power consumption of suction motor | 1'000 W |
| Power supply | Mains operation |
| Structofoam | No |
| Dry vacuum accessories | - |
| Negative pressure | 2'600 mmWS |
| Country of origin | GB |
| Customs tariff number | 85081900 |