Wet vacuum cleaner | with submersible pump | Numatic WVD1800AP-2
CHF 3,772.70
Free shipping
Availabledelivery time: 1–3 working days
Questions?
The WVD1800AP-2 water vacuum cleaner from Numatic with its two powerful 2-stage bypass motors is a very powerful water vacuum cleaner. It also has a powerful integrated submersible pump with float valve, incl. 10 metre drain hose.
Product details:
- 2 powerful 2-stage bypass motors
- Powerful integrated submersible pump with float valve, incl. 10 metre drain hose
- Professional accessory set with sturdy stainless steel pipes
- Simple quick-change cable system
- Heavy-duty Structofoam construction made from copolymers
- Robust, chemical-resistant and easy to clean
Scope of delivery:
- 835754 | Water vacuum cleaner WVD1800AP-2
- 602380 | Water suction nozzle 400 mm with rubber/rubber, 38 mm
- 602920 | Hand tube centre piece made of stainless steel 440 mm, 38 mm
- 602102 | Nuflex suction hose 2.4 m complete with connections, 38 mm
- 604245 | Drain hose 10 m for vacuum cleaner with submersible pump
- 502035 | Wet suction insert for WV(D)-570/900/1800, complete
- 604145 | Coarse dirt filter for WV(D) 1800 models
- 236019 | Nucable supply cable 3 x 1.5 mm², 10 m
Optional accessories:
- 602532 | Water suction nozzle 400 mm with rubber/rubber, adjustable, 38 mm
- 607476 | Roadway water suction nozzle complete, set CC2 for WV(D)900
- 915907 | Boflex suction hose 2.2 m complete with connections, 32 mm
| Working width | 400 mm |
| Working width | 785 mm |
| Engine warranty | 24 months |
| Weight | 43.45 kg |
| Weight (ready for use) | 39.4 kg |
| Height | 935 mm |
| Cable length | 10 m |
| Quick cable change system | Yes |
| Cable type | HO5VV-F |
| Liquid capacity | 70 L |
| Air flow rate (motor) | 91 L/sec |
| Length | 684 mm |
| Rated voltage | 230 V |
| Pump power | 500 W |
| Reflo | No |
| Sound power level | 79 ± 0,5 |
| Protection class | 1 |
| Dust protection class | L |
| Power consumption of suction motor | 2 x 1,000 W |
| Power supply | Mains operation |
| Structofoam | Yes |
| Dry vacuum accessories | - |
| Negative pressure | 2'600 mmWS |
| Country of origin | GB |
| Customs tariff number | 85081900 |