Wet and dry vacuum cleaner | Numatic WV900-2
CHF 486.45
% CHF 859.40 (43.4% saved)
Free shipping
Availabledelivery time: 1–3 working days
Questions?
The WV900-2 water vacuum cleaner from Numatic with its 2-stage bypass motor is a powerful, reliable wet vacuum cleaner with a practical quick-change cable system. With a capacity of 32 litres, it offers a large volume.
Product details:
- Powerful 2-stage bypass motor
- Patented tilt emptying system
- Professional accessory set with sturdy stainless steel pipes
- Simple quick-change cable system
- Heavy-duty Structofoam construction made of copolymers
- Robust, chemical-resistant and easy to clean
Scope of delivery:
- 838464 | Water vacuum cleaner WV900-2
- 601320 | Water suction nozzle 400 mm with rubber/rubber, 32 mm
- 601923 | Suction pipe bend made of stainless steel without suction strength control, 32 mm
- 601008 | Hand pipe centre piece made of stainless steel 440 mm, 32 mm
- 915907 | Boflex suction hose 2.2 m complete with connections, 32 mm
- 502035 | Wet suction insert for WV(D)-570/900/1800, complete
- 918225 | Supply cable 2-core, 2 x 1.0 mm², 10 m, yellow
Optional accessories:
- 900954 | Water suction nozzle 300 mm with rubber/rubber, 32 mm
- 601827 | Floor suction nozzle 300 mm with brush/rubber lip, 32 mm
- 104011V | Dry suction add-on kit for WV-570/900, 32 mm
- 607476 | Complete driveway water suction nozzle, set CC2 for WV(D)900
- 601141 | Hose connection, 32 mm
- 601142 | Crevice nozzle, 32 mm
- 601144 | Round brush 65 mm with soft bristles, 32 mm
- 601145 | Upholstery nozzle 150 mm, 32 mm
- 601146 | Attachable brush for upholstery nozzle, 32 mm
- 604019 | HEPA-FLO high-performance filter NVM-4BH
| Working width | 400 mm |
| Working width | 800 mm |
| Motor guarantee | 24 months |
| Weight | 24.4 kg |
| Weight (ready for use) | 25.2 kg |
| Height | 880 mm |
| Cable length | 10 m |
| Quick cable change system | Yes |
| Cable type | HO5VV-F |
| Liquid capacity | 32 L |
| Air flow rate (motor) | 45.5 L/sec |
| Length | 490 mm |
| Rated voltage | 230 V |
| Pump | - |
| Reflo | No |
| Sound power level | 73 ± 0,5 |
| Protection class | 2 |
| Dust protection class | L |
| Power consumption of suction motor | 1'000 W |
| Power supply | Mains operation |
| Structofoam | Yes |
| Dry suction accessories | Optional (104011V) |
| Negative pressure | 2'600 mmWS |
| Country of origin | GB |
| Customs tariff number | 85081900 |