Wet vacuum cleaner | Numatic WVD1800DH-2
CHF 2,243.10
Free shipping
Availabledelivery time: 1–3 working days
Questions?
The WVD1800DH-2 water vacuum cleaner from Numatic with its two powerful 2-stage bypass motors is a very powerful wet vacuum cleaner. It impresses with its large capacity of 70 litres.
Product details:
- 2 powerful 2-stage bypass motors
- Emptying of the protective water via drain hose
- Professional accessory set with sturdy stainless steel tubes
- Simple quick-change cable system
- Heavy-duty Structofoam construction made of copolymers
- Robust, chemical-resistant and easy to clean
Scope of delivery:
- 835354 | Water vacuum cleaner WVD1800DH-2
- 602380 | Water suction nozzle 400 mm with rubber/rubber, 38 mm
- 602920 | Stainless steel hand tube centre piece 440 mm, 38 mm
- 602102 | Nuflex suction hose 2.4 m complete with connections, 38 mm
- 502035 | Wet suction insert for WV(D)-570/900/1800, complete
- 236019 | Nucable supply cable 3 x 1.5 mm², 10 m
Optional accessories:
- 602532 | Water suction nozzle 400 mm with rubber/rubber, adjustable, 38 mm
- 607476 | Roadway water suction nozzle complete, set CC2 for WV(D)900
- 915907 | Boflex suction hose 2.2 m complete with connections, 32 mm
| Working width | 400 mm |
| Working width | 785 mm |
| Engine warranty | 24 months |
| Weight | 34.2 kg |
| Weight (ready for use) | 34 kg |
| Height | 935 mm |
| Cable length | 10 m |
| Quick cable change system | Yes |
| Cable type | HO5VV-F |
| Liquid capacity | 70 L |
| Air flow rate (motor) | 91 L/sec |
| Length | 684 mm |
| Rated voltage | 230 V |
| Pump | - |
| Reflo | No |
| Sound power level | 79 ± 0,5 |
| Protection class | 2 |
| Dust protection class | L |
| Power consumption of suction motor | 2 x 1,000 W |
| Power supply | Mains operation |
| Structofoam | Yes |
| Dry vacuum accessories | - |
| Negative pressure | 2'600 mmWS |
| Country of origin | GB |
| Customs tariff number | 85081100 |