Wet and dry vacuum cleaner | Battery | Numatic WBV470NX
CHF 529.70
Free shipping
Availabledelivery time: 1–3 working days
Questions?
The WBV470NX wet and dry vacuum cleaner from Numatic with its high-performance motor is ideal for vacuuming up liquids, spillages and dirt. It has been specially developed for use in high-traffic areas. With its compact and practical design, up to 40 minutes of cordless operation and extremely sturdy construction, the WBV470NX is the perfect battery-powered water vacuum for your everyday use.
IMPORTANT: The water vacuum cleaner is supplied without the NX300 battery and charger. These must be ordered separately. You will find them linked below in the accessories section.
Product details:
- Long and powerful work thanks to NX300 technology
- Optional charger with quick charge function (80% in 60 min.)
- 4-year guarantee on the suction motor and the optional NX300 battery
- Maintenance-free digital suction motor
Scope of delivery:
- 918742 | Water vacuum cleaner WBV470NX
- 900918 | Dry suction nozzle 300 mm with brush/brush
- 915195 | Suction pipe bend made of aluminium, black
- 601052 | Suction pipe bend made of stainless steel
- 601024 | Hand pipe centre piece made of aluminium 440 mm
- 601008 | Hand pipe centre piece made of stainless steel 440 mm
- 915909 | FloMax suction hose 2,2 m complete with connections
- 900954 | Water suction nozzle 300 mm with rubber/rubber
- 601923 | Suction pipe bend made of stainless steel without suction control, 32 mm
- 915907 | Boflex suction hose 2.2 m complete with connections, 32 mm
- 502136 | Wet suction insert complete for WV-375/470/800 without opening
Optional accessories:
- 601320 | Water suction nozzle 400 mm with rubber/rubber, 32 mm
- 601827 | Floor suction nozzle 300 mm with brush/rubber lip, 32 mm
- 601141 | Hose connection, 32 mm
- 601142 | Crevice nozzle, 32 mm
- 601144 | Round brush 65 mm with soft bristles, 32 mm
- 601145 | Upholstery nozzle 150 mm, 32 mm
- 601146 | Attachable brush for upholstery nozzle, 32 mm
- 604018 | HEPA-FLO high-performance filter NVM-3AH
| Number of batteries | 1 |
| Working width | 300 mm |
| Working width | 360 mm |
| Motor guarantee | 48 months |
| Filter bag | 604018 |
| Filter cartridge | No |
| Weight (ready for use) | 11.9 kg |
| Height | 450 mm |
| Cable length | 1.7 m |
| Filter bag capacity | 27 L |
| Liquid capacity | 20 L |
| Boiler capacity | 27 L |
| Charging time | 120 min |
| Running time | 40 min |
| Air flow rate (motor) | 22 l/sec |
| Length | 685 mm |
| Rated voltage | 36 V |
| Reflo | No |
| Sound pressure level | 86 ± 2 |
| Sound power level | 78 ± 2 |
| Protection class | X4 |
| Dust protection class | L |
| Power consumption of suction motor | 400 W |
| Power supply | NX300 |
| Structofoam | No |
| Negative pressure | 1'475 mmWS |
| Country of origin | GB |
| Customs tariff number | 85081100 |